کود کامل چیست؟


کود کامل npk مخصوص محلول پاشی

کود سه بیست مخصوص محلول پاشی تکنولوژی استرالیا این کود وارداتی می باشد دارای منیزیم مس بر روی منگنز 18 درصد جلبک دریایی 5 درصد فولویک اسید و 10 درصد اسید آمینه دوز مصرف 1-2 لیتر در 1000 لیتر آب تاثیر این کود زیر 24 ساعت می باشد.

کودهای متعادل یا کامل

کودهای کامل یا کودهای متعادل به دلیل مقادیر نیتروژن ، فسفر و پتاسیم به اصطلاح خوانده می شوند. به عنوان مثال کودی که به عنوان “10-10-10” ذکر شده باشد ، به دلیل داشتن نسبت های مساوی ، یک کود متعادل خواهد بود. یکی از آنها به عنوان “10-0-10” کامل تلقی نمی شود ، اما از آن به عنوان “کود ناقص” یاد می شود.
کود ناقص لزوماً نسبت به کود کاملاً فرومایه نیست. شناسایی کود بهتر به شرایط بستگی دارد. اگر خاک شما قبلاً بیش از یکی از سه ماده مغذی موجود در ان پی کا را داشت ، می توانید با افزودن بیشتر آن به خاک به بعضی از گیاهان خود آسیب بزنید.
این دقیقاً همان کاری است که شما می خواهید انجام دهید ، (سهواً) با استفاده از یک کود کامل. به همین دلیل مهم است که خاک شما آزمایش شود. در غیر این صورت ، هر وقت چیزی را به خاک خود اضافه کنید ، تأثیر (اعم از مثبت یا منفی) بر جای مانده است.

بهترین کود کامل ایرانی
در باغبانی مرسوم از کود بیش از حد ان پی کا استفاده می شود و این کار را با هزینه ده ها ماده مغذی دیگر که واقعاً مهم هستند ، انجام می دهد.

بعلاوه ، اشکال نیتروژن ، فسفر و پتاسیم موجود در کودهای ان پی کا معمولاً برای شبکه مواد غذایی خاک مضر هستند ، به ویژه سوپر فسفات سه گانه و کلرید پتاسیم.
اما به این معنی نیست که ان پی کا مهم نیست فقط همین است. ما نمی خواهیم بیش از حد اعمال شود. ما می خواهیم از اشکال استفاده کنیم که به خاک و گیاهان آسیب نرساند. ما نمی خواهیم مواد مغذی دیگر را فراموش کنیم.
در جنبش های کشاورزی ارگانیک / بیولوژیکی ، تمرکز ما به همان اندازه که روی کود ان پی کا است ، روی کالری است.این تمرکز کلسیم با تحقیقات دکتر ویلیام آلبرشت و دکتر کری ریمز آغاز شد و تا به امروز در میان بسیاری از مشاوران خاک ارگانیک و آزمایشگاههای خاک اکولوژیک و همچنین بسیاری از افراد باورنکردنی که از طریق چاپ کتاب می کنند ادامه دارد.
البته همه مواد معدنی ضروری مهم هستند .فقط این است که اغلب کلسیم اصلی اصلی است که کمبود آن است ، و سپس فسفر در لیست بعدی قرار دارد.

کودهای آلی ان پی کا متعادل

کود آلی ان پی کا متعادل ماده ای است که نیتروژن ، فسفر و پتاسیم را تشکیل می دهد – مواد مغذی اصلی مورد نیاز گیاهان است.

اگر شما به دنبال یک کود ان پی کا آلی متعادل، انتخاب های خود را به طور کلی گیاهی ، کود مبتنی بر ، و یا مخلوط . کودهای گیاهی ان پی کا مبتنی بر گیاه شامل وعده غذایی یونجه ، کنجاله سویا و وعده غذایی پنبه ای است.

توجه: فقط از پنبه ارگانیک از وعده غذایی پنبه ای استفاده کنید. پنبه با رشد معمولی برخی از بالاترین میزان کاربرد سموم دفع آفات در کشور را دارد و معمولاً حاوی مواد باقیمانده از سموم دفع آفات است.

خرید کود کامل ارزان

ریخته گری کرم احتمالاً بهترین کود معدنی آلی متعادل ان پی کا است. آنها مواد مغذی را برای رشد زودرس و همچنین مواد مغذی با انتشار کندتر فراهم می کنند تا رشد را در طول فصل حفظ کنند. آنها همچنین باکتری ها و قارچ های مفیدی را برای کمک به گیاهان شما برای جذب این مواد مغذی فراهم می کنند.

یونجه یك ثانیه ثانویه است. این ماده غذایی متعادل ان پی کا است که باعث آزادسازی مداوم نیتروژن ، فسفر ، پتاسیم و برخی گوگرد در طول فصل رشد می شود که بیشتر آن در زمان رشد اوج ، هنگامی که محصولات کشاورزی به بیشترین میزان نیاز دارند ، در دسترس است.

همچنین به میزان گسترده ای در دسترس است ، نسبتاً ارزان ، به اندازه کافی سبک که در باغ های کانتینر استفاده شود ، و حیواناتی را به خود جلب نمی کند.

در بیشتر سبزیجات ، من خاک را با کمپوست یا کرم ریخته گری خوب اصلاح می کنم ، و ترکیبی از وعده غذایی یونجه را برای رشد زودرس ، وعده غذایی پر از رشد برای اواخر فصل و چند ماده دیگر کود آلی ان پی کا ، برای فسفر ، پتاسیم ، کلسیم و ردیابی تشکیل می دهم. مواد معدنی برای سبزیجات تابستانی ، من همچنین ریشه های نهال را با اندو میکوریزا تلقیح می کنمتا به گیاهان کمک کنم تا مواد مغذی را از خاک جذب کنند.

حرف ان پی کا در کود چیست؟

ان پی کا مخفف “نیتروژن ، فسفر و پتاسیم” است ، سه ماده مغذی که کودهای کامل را تشکیل می دهند. ممکن است هنگام خواندن مطالب چاپ شده روی کیسه های کود ، با این حروف روبرو شوید . توضیحات کود ممکن است به صراحت نباشد ان پی کا ، اما شما حداقل یک سری از سه شماره را مشاهده خواهید کرد.

این اعداد به ترتیب با مقدار نیتروژن ، محتوای فسفر و محتوای پتاسیم آن کود مطابقت دارند. ضمناً نماد درصد بعد از هر عدد ضمنی است زیرا هر یک از این سه عدد درصد ماده مغذی موجود در ترکیب کود را تشکیل می دهد.

بهترین کود کامل ایرانی

اهمیت ان پی کا همه انواع گیاهان از مواد مغذی یکسانی برخوردار نیستند ، و بعضی اوقات می توانید در هنگام استفاده از مواد شیمیایی به طور موقت آسیب بیشتری وارد کنید. استفاده از کودهای حاوی نیتروژن بالا باعث می شود گیاهان خاصی بتوانند تمام انرژی خود را برای تولید شاخ و برگ به هزینه گلها تولید کنند.

اگر درک خوبی از چگونگی تأمین نیاز خاک شما از نیازهای غذایی یک گیاه ندارید اما هنوز نیاز به تغذیه آن را در زمان خاصی احساس می کنید، باید یکی از گزینه های زیر را امتحان کنید.

به جای کود شیمیایی از کمپوست استفاده کنید.

خاک خود را آزمایش کنید.

کود آهسته ای بمالید که احتمال آسیب رساندن به گیاهان تا حد زیادی وجود دارد.

نمونه هایی از کودهای کامل

کمپوست در صورت داشتن مواد مناسب ، می تواند کود کاملی باشد.

بهترین کودهای دامی

کودها با توجه به مواد مغذی موجود در مخلوط طبقه بندی می شوند. یک کود باید شامل سه ماده مغذی اساسی باشد که کامل در نظر گرفته شوند: ازت ، فسفر و پتاسیم.

ازت به سالم نگه داشتن برگهای گیاه کمک می کند ، در حالی که فسفر به رشد ریشه سالم کمک می کند. پتاسیم به گیاهان گلدار و بارور کمک می کند و به سیستم ایمنی بدن و سلامت کلی گیاه کمک می کند.

کود تجاری

هر کود تجاری با هر سه ماده مغذی موجود یک کود کامل محسوب می شود. یک سری اعداد نشان دهنده ترکیب مواد مغذی موجود در کودهای تجاری است. شماره اول مربوط به مقدار نیتروژن است. شماره دوم محتوای فسفر را نشان می دهد.

شماره سوم مقدار پتاسیم را نشان می دهد. بنابراین کودی با نام 10-5-5 از 10 درصد نیتروژن و 5 درصد از فسفر و پتاسیم تشکیل شده است. یک ترکیب 10-10-10 به اندازه کود کامل 5-10-10 است.

قیمت کود سه بیست

تا زمانی که هیچ صفر در برچسب نسبت مواد مغذی وجود نداشته باشد ، کود کامل است. کودهای تجاری اعم از مایع ، جامد یا گرانول ، مواد مغذی را در جایی از برچسب قرار می دهند و این امر را می توان فهمید که چه گیاهانی را تغذیه می کنید.

کود خانگی

کودهای خانگی در صورت داشتن منبع نیتروژن ، منبع فسفر و منبع پتاسیم کامل هستند. دانشگاه آلاسکا فیربانکس نمونه ای از کود کامل خانگی ساخته شده از زباله های ماهی ، خاکستر چوب و خاکستر استخوان حیوانات را ارائه می دهد. ضایعات ماهی نیتروژن در حالی که خاکستر چوب پتاسیم را کمک می کند ، کمک می کند.

خاکستر استخوان حیوانات در فسفر نقش دارند. هر ماده مغذی از ماده ای است که برای ایجاد کود خانگی استفاده می شود. با مقدار چه مقدار از هر عنصری که به مخلوط اضافه کرده اید ، ایده خبری از مواد مغذی دریافت خواهید کرد.

نکته منفی برای کودهای خانگی این است که تقریباً غیرممکن است که دقیقاً بگویید چه مقدار از مواد مغذی مورد نظرتان را دریافت می کنید بدون آنکه نمونه ای از آزمایشگاه محلی یا آزمایشگاه دانشگاه خود داشته باشید.

کمپوست

بسته به چیزی که به پشته کمپوست اضافه می کنید ، کمپوست می تواند یک کود کامل باشد. کمپوست ترکیبی از مواد مرطوب و خشک است و بیشتر مواد مرطوب نیتروژن را درون مخلوط آزاد می کنند. زمینه های قهوه ، زباله های حیاط و ضایعات جدول همه در محتوای نیتروژن کمپوست نقش دارند.

برخی از این مواد مانند زمین قهوه و برگ نیز در پتاسیم و فسفر کمپوست نقش دارند. همانطور که در مورد کودهای خانگی وجود دارد ، گفتن دقیق مواد مغذی کمپوست بدون آزمایش آزمایش آن دشوار است ، اگرچه دانستن اینکه چه مقدار و چه مقدار در کمپوست خود قرار داده اید ، ایده خوبی به شما می دهد.

کود کشاورزی

کود کود ماده دفع مدفوع حیوانات را برای اهداف باغبانی توصیف می کند. با فرض اینکه حیوان از رژیم غذایی سالم تغذیه شود ، کود کود به خودی خود کود کامل است. انواع مختلف کود حاوی مواد مغذی مختلفی است. به عنوان مثال ، کود اسب نسبت به کود دامی از بوقلمون ها و مرغ ها فسفر کمتری دارد.

کود گاو نسبت به کود اسب و مرغ نیز ازت بیشتری دارد. مجدداً ، دفاتر فرمت محلی یا آزمایشگاههای دانشگاه می توانند از کود کود نمونه بگیرند تا نسبت دقیقی از مواد مغذی موجود در کود به شما بدهد.

کود 20 20 20 چیست؟

کود npk

کود ان پی کا (NPK) که به عنوان کود کامل شناخته شده مخفف کلمات زیر میباشد.

ان N :نیتروژن

پی P :فسفر

کا K :پتاسیم

چنانچه با اعداد آن ها آشنایی ندارید در این بخش توضیحی مختصر در این خصوص خدمت شما کاربران عزیز داده میشود

سه عددی که مشاهده می نمائید، بعنوان مثال کود 20 20 20 سه بیست ، سه 20 این اعداد درصد نیتروژن،فسفر و پتاس را به ترتیب نشان میدهند.یعنی 20 درصد فسفر 20 درصدپتاس 20 درصد نیتروژن (یاازت ،یا اوره ) می باشند.

محصولاتی که در حال حاضر در خصوص کود کامل یا کود npk در دسترس هستند به شرح زیر می باشند.

محصول نوع محصول بسته بندی
N.P.K 20.20.20+TE 25 kg
N.P.K 18.18.18.TE 25 kg
N.P.K 13.40.13.TE 25 kg
N.P.K 10.52.10.TE 25 kg
N.P.K 19.6.20.TE 25 kg
N.P.K 30.10.10.TE 25 kg
N.P.K 12.12.36.TE 25 kg

و همچنین اعدادی مانند 13-40 یا10-52این اعداد فرمول جهانی است که همه کارخانه ها و یا شرکت ها این فرمول هارا دارند اما بعضی از این فرمول ها مختص برند آل کود میباشد ،مانند 19-6-20 این فرمول برای اشخاصی که نیاز به گل و گلکاری و یا به دنبال پرورش گل هستند،خیلی مفید است و پربازده میباشد. دارای منیزیم،منگنز و… است.30-20 دارای منیزیم،منگنز،مولیدبن و مقدار کمی اهن دارد.

توضیحات جامع در خصوص کود کامل :

کود کامل NPK چیست ؟

نام ان پی کا npk در بین انواع و اقسام کودهای شیمیایی نامی آشنا و پرکاربرد است. در زراعت، باغبانی و کشت گلخانه ای کود NPK (ان پی کا) یکی از پر استفاده ترین کودهای بازار به حساب می آید. NPK مخفف سه عنصر پر کاربرد نیتروژن، پتاسیم و فسفر است، سه عنصری که در قالب ترکیبات مهمی با نام تجاری ان پی کا یا کود کامل گیاهی روانه بازار شده است. کود NPK یا کود کامل علاوه بر سه عنصر اصلی عناصر دیگری را نیز در خود جای می دهد از طرفی کارخانجات تولید کننده کود ملزم به درج اطلاعات کامل کود و محتویات آن می باشند. لذا با دقت در بسته بندی کودهای شیمیایی متوجه وجود عناصر مهم دیگری در کودهای NPK خواهید شد. عموما در کودهای NPK از ترکیبات اوره، اوره فسفات، سولفات آمونیوم، نیترات پتاسیم، مونو پتاسیم فسفات، مونوآمونیوم فسفات و سولفات پتاسیم استفاده شده است. معمولا در ایران این ترکیبات به روش مخطوط سازی آسیاب شده اند.

ان پی کا چه فایده ای برای گیاه دارد؟

نیتروژن به رشد و نمو گیاه کمک می کند. همچنین بر کیفیت برگ ، دانه و میوه تأثیر مثبت می گذارد. سرانجام ، نیتروژن یک عنصر مهم کلروفیل است که نه تنها رنگ سبز آنها را به گیاهان می بخشد بلکه به فتوسنتز نیز کمک می کند.

کود کامل

از طرف دیگر فسفر نقش مهمی در رشد روغنهای گیاهی ، قندها و نشاسته ایفا می کند. در طی فرآیند فتوسنتز ، فسفر است که در تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی شیمیایی کمک می کند. همچنین ، فسفر نه تنها رشد ریشه و شکوفه را تشویق می کند بلکه به گیاهان نیز کمک می کند تا استرس را تحمل کنند.

کود پتاسیم سومین خاردار است که سه گانه ان پی کا را تکمیل می کند. برای رشد گیاه ضروری است و در طی فرآیند فتوسنتز بسیار فعال است. این مسئول تولید میوه های با کیفیت و همچنین می باشد. پتاسیم یک فروشگاه پروتئین در گیاه ایجاد می کند و همچنین به جلوگیری از بیماری ها کمک می کند و ایمنی گیاه را افزایش می دهد.

شناخت عناصر شیمیایی در کودهای شیمیایی

کودهای NPK یا همان کودهای کامل با نام های تجاری NPK ?-?-? شناخته می شوند. هر علامت سوال به یک عدد خاص اشاره دارد. عدد اول از سمت چپ میزان نیتروژن یا همان ازت داخل ترکیب کود است. عدد دوم نشان دهنده فسفات در دسترس می باشد و عدد سوم نشان دهنده ی پتاس ترکیب کود شیمیایی است.

این سه سه عنصر اصطلاحا عناصر ماکرو و پرمصرف گیاهان هستند. دیگر عناصر ماکرو یا عناصرپرمصرف عنصر کلسیم و عنصر منیزیم است. لازم به ذکر است که عناصر کم مصرف یا همان عناصر میکرو شامل آهن ، روی، منگنز، مس و بر می شوند. در تعریف تجاری کود کامل آمده است که اینکود کشاورزی به کودی گفته می شود که عناصر مورد نیاز گیاه را در خود جای داده باشد.

اما از نظر علمی بسته به نوع گیاه ممکن است کود کامل شامل عناصر کم مصرف و مهم دیگری خارج از لیست مذکور شود. برای مثال در کشت گلخانه ای گوجه فرنگی عنصری نظیر مولبیدن از عناصر مورد نیاز گیاه است. این عنصر ممکن است در اندازه ی بسیار پایینی به عنوان ریز مغذی در کشت های هیدروپنیک مورد توجه قرار بگیرد ولی عموما در تولید NPK مورد توجه قرار نمی گیرد.

لذا شاید شما هم در کود NPK برخی از این عناصر را ملاحظه نکنید هرچند که NPK را در بازار به عنوان کودی کامل به فروش می رسانند. ضمنا توجه داشته باشید که خاک به عنوان غنی ترین منبع تاریخی تغذیه گیاهان شامل بسیاری از این عناصر ضروری است. با این حال با توجه به توسعه کشاورزی و کشت های مدرن توجه بیش از پیش به آزمایشات تخصصی خاک و تغذیه گیاهان لزوم استفاده از برخی از این عناصر را دوچندان نموده است. با توجه به اهمیت سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم در کود ان پی کا به توضیح مختصری در مورد این سه عنصر می پردازیم.

کود کامل

چرا ما از کود ان پی کا استفاده می کنیم؟

من به طور عمده برای کودهای آلی با طیف گسترده ای برای تغذیه شاخ و برگ مایع تمرکز می کنم.این یعنی جلبک دریایی مایع ، مواد معدنی دریا و ماهی مایع. مطمئناً فقط با استفاده از این محصولات می توانید یک باغ سالم ایجاد کنید.

اما هنگامی که من در باغی هستم که هدف اصلی مواد غذایی با مواد مغذی پر چرب است ، گاهی اوقات می خواهم کمی بیشتر از کلسیم ، فسفر و نیتروژن بخواهم.
من ان پی کا را تنها نمی خواهم من ترجیح می دهم کلسیم را در آنجا وارد کنم.در حقیقت ، وقتی این محصول را پیدا کردم ، واقعاً به دنبال کالای مایع کلسیم و فسفر بودم. نیتروژن فقط یک امتیاز بود.
کلسیم کارهای زیادی را در گیاه انجام می دهد ، اما از دیدگاه غذایی ، دو مورد از اصلی ترین مزایای آن به طرز چشمگیری در بهبود طعم و ماندگاری یعنی افزایش مواد مغذی و بریکس بالاتر است.
فسفر همچنین بسیاری از کارها را در یک گیاه انجام می دهد ، اما یکی از چیزهایی که در مورد متون معمول در باغبانی و کشاورزی زیاد صحبت نمی شود این است که فرم فسفات فسفر سایر مواد معدنی دیگر را از طریق گیاه منتقل می کند.
در حقیقت ، کلسیم و فسفات برای اطمینان از اینکه گیاه سایر مواد معدنی دیگر را دریافت می کند ، مهم هستند.بنابراین اگر به اندازه کافی از آن دو نفر ندارید ، مواد معدنی شما قادر به رسیدن به جایی که مورد نیاز هستند نیست.
به همین دلیل است که وقتی کودهای شاخ و برگ می خوریم ، به خصوص با کلسیم ، فسفات بسیار خوبی دارد زیرا کلسیم به دلیل عدم انتقال زیاد گیاه به خودی خود به خوبی شناخته شده است.

نقش هر ماده مغذی گیاه

برای پیشبرد این بحث از دانشگاه به عملی ، اجازه دهید نگاهی کوتاه به نقشهایی که اجزای سازنده ان پی کا در رشد گیاهان ایفا می کنند ، بپردازیم.

ازت به دلیل نقش آن در رنگ آمیزی گیاهان و کلروفیل ، باعث رشد برگ می شود. در انتهای مخالف طیف ، گاهی اوقات باغبانان با مشکل کاهش نیتروژن روبرو می شوند. زرد شدن گیاهان معمولاً سبز اغلب نشانگر کمبود نیتروژن است.

فسفر و پتاسیم نقش هایی با هم دارند. فسفر در رشد ریشه ها ، شکوفه ها و باروری ها نقش اساسی دارد ، به همین دلیل این ماده غذایی مهمی برای گیاهان شما در بهار است. پتاسیم همچنین در رشد ریشه و همچنین در رشد ساقه نقش دارد.

برای مثال دادن به عمل متعادل ، محصول موجود در تصویر ارائه شده ، یک محصول سازندهاست که در نظر گرفته شده برای کمک به چمن شما در تابستان است. مقدار ان پی کا به عنوان 28-0-8 ذکر شده است ، به این معنی که حاوی 28٪ نیتروژن ، فسفر و 8٪ پتاسیم (پتاس) است.

روش استفاده کود 20 20 20

جذب عنصر نیتروژن یا همان ازت

حتما در مورد افزایش نیتروژن در خاک و تجمع این عنصر نکاتی را شنیده باشید. مطمئنا استفاده بی رویه از ازت، سلامت خاک و محصولات گیاهی را به خطر می اندازد. همچنین در کنار ضررهای مالی ناشی از استفاده بی رویه از کودهای شیمیایی بسیاری از منابع آبی ما نیز آلوده به همین عناصر شیمیایی گشته اند.

لذا شناخت گیاهان و مراحل رشد آن ها در تعیین میزان مورد نیاز کودهای ازته بسیار پر اهمیت است. قطعا استفاده از کودهای ان پی کا با هدف تقویت رشد گیاهان صورت می گیرد. علی الخصوص که نیتروژن عنصر اصلی رشد رویشی گیاهان است. اما PH نامناسب آب و خاک می تواند میزان جذب عنصر نیتروژن را پایین بیاورد. پس پیش از هر چیز آب و خاک کشاورزی خود را مورد آزمایش قرار دهید.

PH مورد نیاز برای جذب بهتر ازت حدود 6.5-7 می‌باشد. همچنین بافت شنی نیتروژن کم تری را نسبت به سایر بافت های خاکی نگه می دارد. بنابراین با آبشویی بخشی از نیتروژن از دسترس گیاه خارج می گردد. نکته دیگر در مورد استفاده از کود های ازته سن گیاه و مرحله رشد آن است.

عموما بهترین پاسخ به کودهای ازته در مرحله رشد کامل و بلوغ یافته گیاه صورت می گیرد. درست زمانی که برگ ها توسعه پیدا کرده اند و سیستم ریشه ای گیاه کامل شده است. این زمان بهترین زمان برای جذب نیتروزن است.از طرفی هرچه گیاه به سن پیری و زوال نزدیک تر می شود. جذب نیتروژن آن پایین تر می آید.

جذب عنصر فسفر

عصنر فسفر بعد از نیتروژن بالاترین اهمیت را در بین عناصر مورد نیاز گیاه دارد. این عنصر پرمصرف موجب بلوغ زودرس گیاه می گردد و جذب آن به مقاوم تر شدن ساقه و توسعه ریشه کمک به سزایی خواهد کرد. در مواردی حشرات و بیماری ها به ریشه گیاه آسیب می رسانند، در چنین شرایطی جذب فسفر به شدت کاهش پیدا می کند، این موضوع نشان از رابطه مستقیم توسعه ریشه و جذب فسفر خاک دارد.ضمنا توجه داشته باشید که تولید دانه یکی از مهمترین دست آورد های جذب مناسب فسفر توسط گیاه محسوب می شود.

جذب عنصر پتاسیم

پتاسیم در فرآیندهای فیزیولوژیک گیاه نقش بسیار مهم و اساسی را ایفا می کند. این عنصر پرمصرف و حیاتی در فتوسنتز و تشکیل غذا نقش دارد. همچنین موجب کاهش تنفس سلولی و جلوگیری از تلفات انرژی می گردد، موجب انتقال قند و نشاسته می شود و دانه های غنی از نشاسته را تشکیل می دهد.همچنین محتوای پروتئینی گیاه را به طور چشم گیری افزایش می دهد. در کنار این نقش ها نگه دارنده آب است و گیاه را خنک می کند. آزمایش خاک و تعیین میزان پتاسیم موجود در خاک راهنمای خوبی برای استفاده از این کود مغذی محسوب می شود. از طرفی کاهش پتاسیم با کاهش رشد گیاه ارتباط مستقیم دارد.

ترکیبات مختلف NPK برای شرایط مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. لذا هیچ ترکیبی در همه شرایط بهترین پاسخ را نخواهد داشت. در نتیجه در هر شرایطی توصیه های تخصصی مهندسین کشاورزی راهنمای استفاده بهینه از کودهای شیمیایی می باشد.

کود npk

عوارض زیادبود و کمبود برخی عناصر غذایی

زیادبود عناصر در محلول غذایی و نهایتا در محیط ریشه به دو علت بستگی دارد یکی اینکه در ترکیب کود میزان یک یا چند ترکیب دقت کافی نشده و کود مناسبی با اطلاعات درستی تولید نشده است و دوم اینکه در کود شیمیایی ناخالصی هایی وجود داشته که در محیط کشت ایجاد مسمومیت نموده است. توجه داشته باشید که مازاد برخی عناصر کم مصرف نظیر بر، در مقدار کم هم می توانند ایجاد مسمومیت نماید. این مسمومیت نتنها معضل ظاهری برای گیاه به وجود می آورد بلکه اغلب باعث عدم جذب برخی عناصر دیگر در گیاه می شود. از جمله افزایش نیتروژن مساوی کاهش جذب کلسیم و افزایش فسفر باعث عدم جذب روی می گردد. همچنین افزایش مصرف پتاسیم مانع از جذب منیزیم و مصرف اضافی روی از جذب آهن جلوگیری می کند.

آثار ظاهری گیاه در اثر مسمویت عناصر شامل تغییر رنگ و همچنین بدحالت شدن برگها، ایجاد لکه های زرد و یا نکروزه در سطح برگ، پژمردگی و ریزش برگ ها و از این قبیل مشکلات می باشد که بعضا با کمبود عناصر یا آثار بیماری های گیاهی اشتباه می گردد. پس توجه داشته باشید که همواره خرید کودهای کامل موجب برطرف شدن مشکل گیاه شما نمی گردد و در مواردی به کیفیت خاک شما نیز آسیب وارد می کند.

شناخت برخی آثار کمبود عناصر

بیشترین کمبودها به نیتروژن و آهن مروبط می باشد که باعث زردی برگ ها می شود که با توجه به نوع کمبود، این عارضه قابل تفکیک از یکدیگر می باشد. مثلا در کمبود نیتروژن ابتدا برگ های مسن و پایینی سبز کمرنگ و به تدریج زردی یکنواختی سطح آن ها را فرا می گیرد. در صورتی که کمبود آهن ابتدا برگ های جوان و بالایی فواصل بین رگبرگ ها سبز کمرنگ و به تدریج به زردی می گراید در حالتی که رگبرگها سبز هستند.

در کمبود منیزیم اگرچه ابتدا برگ های مسن و پایینی تحت تاثیر قرار میگیردند ولی زردی ایجاد شده به صورت لکه های متمایز از یکدیگر می باشند که با کمبود ازت کاملا فرق دارد در کمبود پتاس ابتدا حاشیه اطراف برگ سبز کمرنگ که به تدریج به صورت نوار نازک زرد رنگی در می آید.

برای رفع کمبودها ابتدا باید بررسی نمود که اگر چنانچه عناصر دیگر در محلول غذایی زیاد بود و به حالت مسمویت رسید، ممکن است باعث کمبود عنصر دیگری شود که در این گونه موارد باید در نوع کود استفاده شده تجدید نظر نمود.

نحوه استفاده از کودهای NPK کود کامل 

NPK قابلیت محلول شدن در آب آبیاری را دارد و برخی از کشاورزان از این روش به منظور تامین نیاز غذایی گیاه استفاده می کنند. همچنین محلول پاشی آن نیز متداول است ولی استفاده از این کودها در دستگاه های متنوع کودپاش با توجه به دانه بندی دشت ترکیبات به راحتی میسر نیست. یکی دیگر از استفاده های اصلی کود NPK استفاده از این کود در سیستم های آبیاری کشت بدون خاک یا همان هیدروپنیک است. در این روش مقدار مشخصی از کود در تانک های بزرگ آب حل شده و از طریق لوله های آبیاری موسوم به تیپ به محدوده ریشه گیاه آبیاری می گردد. یکی از مهمترین نکات این روش از آبیاری محلول شدن کامل این کود همراه با آب آبیاری است که در غیر اینصورت گلخانه دار را مجبور به تعویض چند باره تیپها به خاطر رسوب ترکیبات می کند.

کود npk

کود npk همواره میتواند یکی از بهترین راه حل ها برای برطرف کردن مشکلات کشت و زرع باشد.لذا با شناخت آب و خاک و شرایط محیطی کشت، می توان به بهترین تصمیم گیری در انتخاب کود مناسب دست پیدا کرد.

نکاتی درباره نحوه استفاده از کود ان پی کا : کود کامل

قبل از استفاده از هر کود ، باید نوع خاک خود را بررسی کنید ، سطح پی اچ آن را بررسی کنید و بررسی کنید که مواد مغذی موجود در آن چیست و فاقد آن است. این به شما کمک می کند نسبت مناسب با کود خود را بدست آورید. ابتدا روشهای ارگانیک مانند کمپوست را امتحان کنید و از کودهای شیمیایی به عنوان افزودنیهای این ماده استفاده کنید.
از الگوهای تصادفی استفاده از کود استفاده نکنید یا از مقادیر عجیب و غریب (بیش از حد یا خیلی کمتر) استفاده نکنید. در عوض ، برنامه ای را تهیه کنید که نیاز گیاهان خود را نشان دهد و کمی کودکتان از کود استفاده کنید.
خاک را از نظر میزان نفوذپذیری زیاد هوادهی کنید تا این مواد مغذی به طور یکنواخت به تمام گیاهان شما برسند و در سراسر خاک پخش شوند.برای اینکه مطمئن شوید که تلاشهای شما شمارش می شود ، اطمینان حاصل کنید که همیشه یک فرآیند فکری ثابت در استفاده از کودهای ان پی کا وجود دارد.

بازده کود انی پی کا

تجزیه و تحلیل وضعیت برای مناطق استوایی

در این مقاله به بررسی کارآیی کودهای نیتروزن، فسفر و پتاسیم در شرایط گرمسیری پرداخته شده است. کشورهای گرمسیری برای تأمین نیازهای غذایی خود ، مقادیر زیادی کود را با هزینه زیادی وارد می کنند. نیاز به بهبود عملکرد محصولات زراعی با کاهش هزینه و درک بهتر از عواملی که به بازده کلی کودهای کاربردی کمک می کند وجود دارد.

تخمین زده می شود که در شرایط گرمسیری ، راندمان نیتروژن کاربردی کمتر از 50٪ ، کمتر از 10٪ برای فسفر و برای پتاسیم در جایی حدود 40٪ است. ضررهای نیتروژن عمدتاً ناشی از شستشو ، رواناب و از بین رفتن فرار آمونیاک است.

در اثر جاری شدن سیل و در شرایط مرطوب و متناوب خشکی برنج و اراضی کم ، پروتز زدایی و از بین رفتن آمونیاک فرار قابل توجه است. تلفات نیتروژن از این خاک با مدیریت صحیح مانند نرخ می تواند به حداقل برسد ، روش ها و زمان استفاده پوشش اوره باعث افزایش برخی از کارآیی ها شده است.

مهارکننده های نیتریفیکاسیون و هیدرولیز اوره می توانند در شرایط خاص کارایی کود را بهبود بخشند ، به شرطی که از آنها به درستی استفاده شود. کارآیی این مهارکننده ها به ماهیت ترکیبات شیمیایی ، خصوصیات خاک و روش کاربرد بستگی دارد. راندمان پایین کودهای اعمال شده فسفر عمدتاً به دلیل حفظ فسفر توسط بخشهای خاک رس و هیدروکسیدهای آهن و آلومینیوم است.

بهترین کود کامل ایرانی

حتی اگر فسفر باقی مانده برای اولین محصول در دسترس نباشد ، اما تا حدی در دسترس محصولات زراعی بعدی قرار می گیرد. میزان و روش کاربردهای فسفر و فرمهای فسفر باعث تعیین کارآیی کودهای فسفر کاربردی می شود.

به نظر می رسد استفاده از فسفات سنگ بومی به همراه کودهای فسفر در خاکهای اسیدی جایگزین جذابی در کاهش هزینه کود محسوب می شود. از بین رفتن پتاسیم در خاکهای گرمسیری تا حد زیادی به آبشویی و رواناب نسبت داده شده است. برای کاهش از دست دادن پتاسیم با شستشو ، بهتر است پتاسیم در دوزهای اسپلیت از یک دوز واحد استفاده شود. آهک سازی در حفظ پتاسیم و کاهش ثابت سازی فسفر در خاکهای اسیدی دارای اثر مفیدی است.

استفاده بیش از حد از کود ان پی کا : کود کامل

یکی از علل عمده عدم موفقیت باغهای منزل است. این چیزی است که هر بار به شما می رسد ، اما شما هرگز نمی بینید که آن در حال آمدن است.بنابراین ، بیایید فقط به استفاده از کود ان پی کا توجه نکنیم بلکه به چه معنی است و چگونه بر خاک و رشد گیاهان تأثیر می گذارد.

یافتن کود با کیفیت ان پی کا کود کامل

کلسیم مایع یکی از محصولات پرطرفدار در کشاورزی ارگانیک است و به دلایل خوبی ، اما اگر آن را با فسفات استفاده نکنید ، تقریباً مؤثر نخواهد بود.اما یک مشکل این است که ترکیب کلسیم و فسفات در همان محلول سخت است زیرا واکنشی رخ می دهد که نوعی ژل ایجاد می کند.
با استفاده از این محصول ، آنها موفق شده اند کلسیم و فسفات (نه فسفیت یا یک شکل بسیار مفید دیگر) را در یک محلول ترکیب کنند تا در واقع کلسیم توسط گیاه مورد استفاده قرار گیرد.
به علاوه این محصول حاوی نیتروژن است که اغلب فاقد آن است ، به علاوه بسیاری از کانی های ردیابی نیز موجود است ، بنابراین واقعاً یک راه حل نسبتاً کامل است.چند عامل وجود دارد که باعث می شود کود ان پی کا به خوبی کار کند.
این همان چیزی است که باید به دنبال آن باشید:
یک اسپری اسیدی برای نرم کردن موقت سطح برگ مفید است تا محلول بتواند به داخل برگ منتقل شود.وارد کردن کلسیم در مخلوط به شما کمک می کند تا از بقیه مواد مغذی به درستی استفاده شود.
سپس ، ما می خواهیم بارانی بیشتر از بار مثبت داشته باشیم ، یعنی جایی که فسفات و نیترات در آن وارد می شوند – هر دو دارای بار منفی هستند و بنابراین کلسیم مثبت و بسیاری از مواد مغذی دیگر را به برگ منتقل می کنند.

خرید کود کامل ارزان
آخر اینکه ، یکبار داخل برگ ، کلسیم و برخی مواد مغذی دیگر به تنهایی از طریق گیاه حرکت نمی کنند ، بنابراین اهمیت آن فسفات اتصال به آن کلسیم و کشیدن آن از طریق گیاه است. این همان چیزی است که فسفات انجام می دهد.

ارگانیک در مقابل بیولوژیکی کود کامل

من اغلب خودم را یک باغبان ارگانیک می نامم ، اما دقیق تر می توانم از آن به عنوان یک باغبان بیولوژیکی نام ببرم ، که اصطلاحاً قانونی تعریف نشده است ، اما در اینجا توضیح می دهم:
در باغبانی ارگانیک و کشاورزی تمرکز بر جلوگیری از استفاده از تمام محصولات مصنوعی است.در باغبانی بیولوژیکی و کشاورزی تمرکز بیشتر روی رشد مواد مغذی متراکم است ، استفاده از هر کدام از محصولات به این امر کمک می کند ، مادامی که این محصولات به محیط زیست آسیب نرسانند.
اکنون این بدان معنا نیست که در گروه ارگانیک افرادی نیستند که در تلاشند مواد غذایی پر از مواد مغذی را پرورش دهند.این درست است که مقررات قانونی در مورد کشاورزی ارگانیک و باغداری معمولاً مربوط به مواردی است که شما نمی توانید از آن استفاده کنید تا آنچه باید نتیجه بگیرد.
برخی شروع به استفاده از این کلمه “بیولوژیکی” کرده اند تا بیشتر بر آن نتیجه متمرکز شوند. آنها ممکن است از برخی مصنوعات برای انجام کار استفاده کنند.
به نظر نمی رسد که آنها 20-20-20 در تمام نقاط محل یا چیزهای مشابه آن را پاشش می کنند ، اما تعداد کمی از کودهای مصنوعی مخصوص آنها وجود دارد که برای سلامتی گیاهان بسیار مفید هستند و برای سلامتی خاک و محیط زیست مضر نیستند و مواردی از این دست با استفاده از مقادیر کم ارزش محسوب می شود.این محصول در آن گروه قرار می گیرد.

مواد لازم
تجزیه و تحلیل ان پی کا از 5-16-4 است . به علاوه 5٪ کلسیم.
در مقایسه با کودهای ارگانیک ، تعداد آنها بسیار زیاد به نظر می رسد ، اما ما فقط از 3 قاشق غذاخوری در هر 1000 فوت مربع استفاده می کنیم.
بنابراین درواقع به نظر می رسد کود بسیار کلی نسبت به کود ماهی مایع باشد ، اما به شکلی است که راحت تر به داخل برگ می رود و بلافاصله توسط گیاه مورد استفاده قرار می گیرد. آن شامل:
اوره ماده ای است که من به طور سنتی طرفدار زیادی نداشته ام زیرا اغلب به شکل اوره فرمالدئید است و فرمالدئید برای هیچ موجود زنده خوب نیست. اما مقدار کمی اوره مستقیماً کمک بزرگی به خوراک شاخ و برگ است. این ماده ازت نیترات ازت دارد و برای تعادل آن نیز کربن دارد. احتمالاً در اینجا حدود 1 از 5٪ مقدار نیتروژن است.

کود کامل مایع
اسید فسفریک. من مدتها است که طرفدار اسید فسفریک ، نه برای مصرف انسان ، بلکه برای استفاده در باغ در مقادیر اندک هستم. به همین دلیل من دوست دارم از کود ماهی مایع آلی استفاده کنم ، زیرا اغلب حاوی 2٪ اسید فسفریک است. دلیل وجود مقدار زیادی فسفات در این ترکیب ، دلیل آن است که بسیاری از مواد مغذی دیگر را به داخل برگ می کشاند.
فسفات پتاسیم. فسفات پتاسیم یکی دیگر از کودهای با کیفیت است. من فکر می کنم استفاده اصلی در اینجا این است که اجازه دهید اسید فسفریک و نیترات کلسیم در همان فرمول همزیستی شوند. مقداری پتاسیم نیز تهیه می کند که بدون شک در این مقدار دوز مفید است.
نیترات کلسیم. کود عالی عالی – منبع عالی کلسیم و نیتروژن است. احتمالاً در اینجا حدود 4 از 5٪ ازت در اینجا است.با توجه به نرخهای بسیار کم کاربرد ، معتقدم این محصول یکی از معدود مصنوعی است که باید در باغی استفاده شود که هدف آن ، سلامتی بهینه باشد.

نکته آخر در مورد این واقعیت که این محصول ارگانیک نیست. فقط می دانید ، من از 10-10-10 یا تقریبا هیچ کود مصنوعی دیگری استفاده نمی کنم زیرا برای محیط زیست و شبکه غذای خاک مضر هستند ، اما این محصول با سایر محصولات سازگار نیست – این این محصول با کیفیت بالا است.
نحوه استفاده از آن
حداقل 3 قاشق غذاخوری در هر 1000 فوت مربع ، حداقل ماهانه و هر بار 4 بار در ماه استفاده کنید. هیچ فایده ای برای استفاده بیش از آن در هر برنامه ندارد.من هر 2 هفته در ماههای اصلی رشد من در بهار و اوایل تابستان ، حدود 8 بار در سال استفاده می کنم.
برای من 1/3 کوارت 1000 فوت مربع برای یک سال انجام می دهد.آن را با حداقل 50 برابر آب مخلوط کنید ، که تقریباً بیش از 1 قاشق غذاخوری در هر کوارتس آب یا کمی بیشتر از 1/2 گالن آب برای هر 3 قاشق غذاخوری کود دارد.
همچنین می خواهید آن را با دکستروز به میزان 3 قاشق غذاخوری به ازای هر 1000 فوت مربع مخلوط کنید تا محصول بسیار اثربخش باشد.و در صورت امکان ، آن را با کود جلبک دریایی مایع مخلوط کنید تا حتی بیشتر سود آن را بگیرید. همچنین اغلب با ماهی مایع ترکیب می شود.

قیمت کود سه بیست

این نباید با سموم سلولی میکروبی مخلوط شود ، زیرا برای آنها بسیار اسیدی خواهد بود. این اسیدی است که به آن کمک می کند تا در سطح برگ نفوذ کند. کاری که من دوست دارم انجام دهم این است که یک یا دو روز بعد از طریق باغ با میکروارگانیسم های مؤثر یا چای کمپوست برای تلقیح سطح برگ با میکروب های مفید تهیه شود.

انتخاب کود مناسب: کود کامل

با درک اصول اولیه برچسب های کود ، می توانید با اطمینان ، محصولات مناسب برای چمن و باغ خود را انتخاب کنید. سبد خرید سبزیجات و کودهای باغ پنسیلینگ می تواند به چمن و باغ شما کمک کند تا از زیبایی و لذت بردن به پتانسیل های کامل خود برسند.
1)درک کنید از چه کودهای شیمیایی ساخته شده است. در هنگام خرید کود دانه ای ، کیسه باید محتویات را شامل شود ، از جمله درصد سه ماده شیمیایی اساسی که برای رشد گیاه اساسی هستند. این سه ماده شیمیایی توسط برچسب ان پی کا در اکثر کیسه های کود نشان داده شده است ، و به شرح زیر است:
نیتروژن. این مورد برای رشد برگ ضروری است و در جایی که یک گیاه بزرگ و تعداد زیادی از شاخ و برگهای مطلوب مورد استفاده قرار گیرد ، به نسبت بیشتر استفاده می شود. برخی گیاهان نیتروژن را از جو بیرون می آورند. یک نمونه آن گیاهان حبوبات است که شامل نخود فرنگی و لوبیا است .
آنها بر روی ریشه های خود گره دارند که در واقع نیتروژن را مستقیماً از محیط جذب می کنند و به کود کمی به کود نیتروژن نیاز دارند. ذرت ، غلات و سایر محصولات زراعی که دارای برگهای باریک هستند از طرف دیگر ، برای رشد بیشتر به نیتروژن بیشتری احتیاج دارند. این توسط نیتروژن در برچسب کود استاندارد نشان داده شده است.
فسفات این ماده شیمیایی دیگری است که گیاهان برای سلامتی خوب به آن نیاز دارند. این محصول معادن فسفات یا زباله های صنعتی است و گیاهان از فسفر شیمیایی در فرآیندهای سلولی استفاده می کنند. فسفات در خاکهای حاوی خاک رس بسیار متداول است و به سرعت از لایه های ماسه ای یا خاک های شنی اساسی جدا می شود . این توسط فسفر در برچسب کود استاندارد نشان داده می شود.
پتاس این سومین ماده شیمیایی در توصیف کود است. همچنین توسط گیاه در سطح سلولی مورد استفاده قرار می گیرد و برای تولید شکوفه خوب و بارور شدن سالم گیاه ضروری است. این توسط پتاسیم در برچسب کود استاندارد نشان داده شده است.
2)در مورد مواد مغذی مورد نیاز خود تحقیق کنید. چمنزارها و محوطه سازی ممکن است از ترکیب کودهایی با سهم بیشتر ازت و مقادیر متوسط پتاسیم و فسفات بهره مند شوند ، در حالی که گیاهان باغ احتمالاً با استفاده از کمتر عنصر و عناصر دیگر از ترکیب ویژه ای بهره مند می شوند.

روش استفاده کود 20 20 20
3)خاک خود را آزمایش کنید تا بفهمید چه ترکیباتی برای شرایط رشد و زراعت بیشترین میزان مورد نیاز را دارند. مراكز تأمين باغ ، تأمين كنندگان مزرعه و عوامل كشاورزي شهرستان اغلب مي توانند نمونه هاي خاك را بصورت رايگان يا با هزينه كم مورد تجزيه و تحليل قرار دهند.
این نوع تجزیه و تحلیل می تواند برای محصولات خاص ساخته شده و برای محاسبه نیازهای دقیق برای لقاح بهینه استفاده شود . عدم استفاده از آنالیز به این معنی است که احتمالاً از کود خیلی زیاد یا خیلی کمی استفاده خواهید کرد.
4)مقدار کود مورد نیاز خود را محاسبه کنید. نرخ برنامه را می توان با اندازه گیری مساحت مورد نظر برای مزرعه تعیین کرد ، سپس پوند در واحد سطح (X هزار فوت مربع یا هکتار ) از مواد شیمیایی را که تجزیه و تحلیل خاک شما توصیه می کند ، ضرب کنید ، اما اگر تصمیم به ترک این روش گرفتید ، چند برابر می شوید. می تواند کود شما را با استفاده از بهترین قضاوت شما اعمال کند.
5)محصولی را که تعیین می کنید برای شرایط محصول و خاک خود نیاز دارید خریداری کنید. کود در کیسه های با اندازه های مختلف به فروش می رسد ، با کیسه های بزرگتر که معمولاً هزینه کمتری در هر پوند (کیلو) دارند ، بنابراین ممکن است پیدا کنید که نیاز به انتخاب کالایی دارید که بهترین مصالحه را برای اهداف خود ارائه می دهد.
کود متوازن مانند 8-8-8 (10-10-10، یا 13-13-13) ممکن است بهترین انتخاب برای باغ خود را. همچنین به این عوامل دیگر نگاه کنید:
مواد مغذی ثانویه در نسبت های کمتری نسبت به سه ماده شیمیایی اساسی ذکر شده در بالا مورد نیاز است و به حفظ کیفیت خاک و کمک به گیاهان سالم کمک می کند.
مواد مغذی ثانویه شامل موارد زیر است:
کلسیم
گوگرد
منیزیم
ریز مغذی ها. این موارد برای سلامتی گیاهان نیز ضروری هستند و ممکن است در انتخاب کود شما لحاظ شود. به طور خاص به دنبال موارد زیر باشید:
آهن از نظر محلول در شکوفه ها و سبز نگه داشتن شاخه ها کمک می کند.
مس ، به صورت محلول ، به سبز نگه داشتن شاخ و برگ نیز کمک می کند و باعث افزایش مقاومت در برابر برخی بیماری ها می شود.
فلز روی و منگنزتصمیم بگیرید که آیا می خواهید سایر محصولات را با کود خود ترکیب کنید قبل از خرید یا خیر. فرمولاسیون ویژه کودهایی که شامل علف کش ها و حشره کش ها هستند ، وجود دارد و می توان از آنها برای صرفه جویی در کار و وقت برنامه استفاده کرد.
با این حال ، استفاده از این موارد ، شما را به مناطقی محدود می کند که مواد افزودنی شیمیایی تأثیر منفی نداشته باشند.

بهترین کود برای رشد رویشی
این شامل کودهایی است که حاوی سموم دفع آفات هستند که باعث آلوده شدن گیاهان می شوند و علف کش هایی که به گیاهانی که قصد رشد آنها را دارید آسیب می رساند. به طور کلی ، استفاده از حشره کش ها و علف کش ها در مورد مشکلات خاص به شما امکان می دهد مقدار مورد نیاز خود را کاهش داده و با نتایج مؤثرتر مشکلات را هدف بگیرید.

6)کود را اعمال کنید. چندین روش مختلف برای استفاده از کود وجود دارد ، از جمله استفاده مستقیم از طریق دستی ، برنامه پخش ، برنامه رقیق سازی و استفاده از تجهیزات مکانیکی برای جانبی دادن کود کود به بستر در حال رشد. کدام روش مورد استفاده بستگی به میزان کود مورد استفاده ، اندازه مساحت مورد استفاده روی آن و اندازه گیاهانی که کود می دهید وجود دارد.
كاربرد قبل از گياهان در يك منطقه كوچك مي تواند با پراكندن كود در تمام منطقه و پاشيدن آن به داخل خاك انجام شود. حداکثر به ازای هر 100 فوت مربع (9.29 متر مربع) حداکثر یک یا دو پوند استفاده کنید تا از بارور شدن بیش از حد در منطقه جلوگیری شود.
كاربرد بكارگيري قبل از كارخانه براي مناطق بزرگتر مناسب است و ميزان معمول كاربرد آن 200-400 پوند در هكتار (پوند در هكتار) با استفاده از يك كالي قابل كاليبراسي است كه با استفاده از كود دست يافته شده يا توسط يك تراكتور چمن يا تراكتور كشاورزي كشيده شود . . پس از کاربرد ، تا خاک کود را وارد کنید و در صورت بروز باران احتمال ریزش آن کاهش یابد.
برای جلوگیری از مسمومیت گیاهان ، بویژه جوانهای لطیف ، کود را درون یک سطل رقیق کنید یا آبیاری که می تواند با آب پر شود. از آن محلول برای آبیاری گیاهان خود استفاده کنید. این روش همچنین به گیاه کمک می کند تا آن را راحت تر جذب کند.
بعد از آب دادن گیاه با کود ، بار دیگر آن را آب دهید ، این بار با آب معمولی. این آبیاری دوم برای از بین بردن کودهایی که احتمالاً روی برگ ها و ساقه ها ریخته اند انجام می شود. کودهای ناخواسته روی برگها می توانند باعث آسیب و خوردگی شوند.
استفاده مستقیم از گیاهان یا گیاهان در ردیف ها می تواند با ریختن کود داخل یک سطل تمیز و خشک انجام شود ، سپس با قدم زدن روی ردیف ، کودهای کنار گیاهان را رها کنید.

مناسب ترین کود کامل برای درخت
از ریختن کود به طور مستقیم روی گیاهان خودداری کنید زیرا مواد شیمیایی می توانند آنها را بسوزانند. برای گیاهان کوچک از مقدار کمی ، حدوداً یک قاشق غذاخوری استفاده کنید.
کاربرد مستقیم برای محصولات ردیف را می توان با یک دستگاه تزریق مجهز به دستگاه پانسمان جانبی انجام داد. این دستگاه از یک قیف با چرخ برای هدایت مکانیزم ضرب و شکن برای هدایت کود به ردیف تشکیل شده است.
7)کود را تا مدت زمان کوددهی به خاک اطراف گیاهان بپیوندید تا در دسترس ریشه گیاه قرار گیرید ، جذب آن را تسریع کرده و در صورت باران از جلوگیری از ریزش آن جلوگیری کنید. این کار را می توان با استفاده از یک کولتیواتور یا پنجه یا با استفاده از سمبر انجام داد تا کود به داخل خاک بریزد.
8)در حالی که گیاهان شما در حال رشد هستند ، علائم کوددهی بیش از حد یا کمتر را تماشا کنید. تولید بیش از حد شاخ و برگ بدون تولید میوه یکی از نشانه های بارور شدن بیش از حد است و گیاهان ضعیف و کم اندازه معمولاً نشان دهنده کوددهی کم است.
عوامل دیگری از جمله بیماری ، کمبود آب یا نور خورشید و آسیب حشرات ممکن است در کوددهی زیر اشتباه اشتباه شود ، بنابراین مشاهده نزدیک و آشنایی با گیاهانی که در حال رشد هستید برای موفقیت ضروری است.
استفاده از کود را همانطور که لازم است تکرار کنید تا بتواند رشد / تولید خوب گیاه را حفظ کند. استفاده از مقادیر کمتری کود در فواصل مکرر ممکن است از کاربردهای تک با سرعت زیاد سودمندتر باشد ، زیرا در صورت باران شدید بعد از اعمال باران ، بعضی از کودها را می توان با شستشو یا دورافتاده از بین برد.
9)به محض اتمام استفاده از آن ، تجهیزات برنامه خود را تمیز کنید. مواد شیمیایی موجود در کودهای خورنده هستند و اگر مواد باقیمانده به طور کامل برداشته نشوند ، می توان به قطعات فلزی آسیب رساند.
پخش كننده کود یا سایر ابزارهای خود را در صورت عدم استفاده در محل خشک نگه دارید و مطمئن شوید كه آنها به خوبی روغنکاری و نگهداری شوند.
کود شیمیایی استفاده نشده را در بسته اصلی خود ، در صورت امکان ، در مکان خشک و ایمن نگهداری کنید. کیسه های باز شده باید ضبط و یا بسته شوند تا از رطوبت جلوگیری از جمع شدن کود ، حل شدن یا سخت شدن کود در یک توده جامد جلوگیری شود.

کود ان پی کا مناسب انتخاب کنید کود کامل

گیاهان برای ساخت مولکول های بزرگ از کود استفاده می کنند
گیاهان مولکولهای کوچکی مانند کربن ، هیدروژن ، اکسیژن ، نیتروژن ، فسفر ، پتاسیم و ده ها ماده مغذی جزئی دیگر را به خود اختصاص داده و از آنها برای ساخت مولکولهای بزرگی مانند قند ، کربوهیدرات ، روغن ، پروتئین و دی ان ای استفاده می کنند. این مولکولهای بزرگ برای هر اتفاقی که در گیاه رخ می دهد استفاده می شود.

کود کامل مایع
از کربوهیدرات ها برای ساخت دیواره های سلولی استفاده می شود ، که در درختان ، در نهایت به چوب تبدیل می شوند. آنزیم ها پروتئین هایی هستند که همه واکنش های شیمیایی را در یک کارخانه ایجاد می کنند.
شکر و کربوهیدرات منبع انرژی است که به گیاه اجازه رشد می دهد. تولید گل و میوه به انواع مختلفی از مولکولهای بزرگ احتیاج دارد و همه اینها توسط گیاه با استفاده از مولکولهای کوچکی که آنها را مواد مغذی می نامیم ساخته می شود.
شکل زیر لیستی از برخی از مولکول های بزرگ موجود در گیاهان به همراه مواد مغذی مورد استفاده در ساخت مولکول ها را نشان می دهد. تمام مولکولها حاوی کربن ، هیدروژن و اکسیژن هستند. نیتروژن و فسفر نیز متداول هستند. سایر مواد مغذی کمتر و در مقادیر کمتری مورد استفاده قرار می گیرند اما برای ساختن مولکولهای بزرگ بسیار مهم هستند.
مواد مغذی مورد نیاز گیاهان برای ساختن مولکولهای بزرگ:
در صورت عدم وجود یک ماده مغذی واحد ، گیاه قادر به تولید تمام مولکولهای بزرگ مورد نیاز نخواهد بود و رشد گیاه کند می شود و حتی متوقف می شود. کار یک باغبان این است که اطمینان حاصل کند که گیاهان همیشه به مواد مغذی مورد نیاز خود دسترسی پیدا می کنند. به نظر می رسد مانند یک کار دلهره آور است ، اما آسان تر از آن است که فکر می کنید.
دو مفهوم مهم برای درک وجود دارد:
گیاهان به چیزی بیش از نیتروژن ، فسفر و پتاسیم موجود در برچسب های کود نیاز دارند.
آنها باید بارها و بارها غذا بخورند – نه تنها یک یا دو بار در سال هنگام کوددهی.

تاریخچه نسبت های ان پی کا کود کامل

برای فهمیدن کود ، ارزش افزودن تاریخچه نسبت های ان پی کا را دارد. چگونه پیشرفت کردند؟ چه کسی تصمیم گرفت فرمول صحیح 10-5-5 باشد؟ آیا فرمول مناسبی برای هر گیاه است؟
چند سال پیش ، شرکتی که کود ارائه می داد ، تصمیم گرفت مفهوم کود متعادل را به بازار عرضه کند و به طور دلخواه تصمیم گرفت که یک فرمول 10-10-10 به خوبی کار کند. این یک تاکتیک بازاریابی بود که مبتنی بر هیچ نوع علمی نبود.
مشتریانی که این ایده را خریداری کرده اند ، بنابراین شما در حال حاضر مراجعات زیادی را با استفاده از اصطلاح کود متعادل و توصیه فرمول 10-10-10 مشاهده می کنید. به نظر می رسد روی سطح معنی دارد. گیاهان به نیتروژن ، فسفر و پتاسیم نیاز دارند ، بنابراین چرا آنها را به مقدار مساوی به آنها نمی دهیم.
برای رقابتی بودن ، سایر شرکت ها تصمیم گرفتند که کودهای مبتنی بر مواد مغذی واقعی مورد نیاز گیاهان را آغاز کنند. دانشمندان گیاهان مختلفی را برداشتند و محتوای آنها را تحلیل کردند.
به عنوان مثال ، چمنزار چمن از نظر نیتروژن نسبت به فسفر وپتاسیم بسیار زیاد است ، و این شرکت یک کود 18-10-10 برای چمن تهیه کرده است. یک رویکرد بازاریابی جدید متولد شد. کود مخصوص نیاز گیاه را تهیه کنید.
با گذشت زمان ، تحقیقات بیشتری نشان داد كه گیاهان برای ایجاد شکوفه و ریشه از فسفر زیادی استفاده می كنند ، بنابراین تولیدكنندگان تقویت كننده بلوم و كودهای استارت با فرمول هایی مانند 10-52-10 تولید می كنند. به نظر می رسید این ایده هم منطقی است.
کود مورد نیاز خود را به گیاهان بدهید ، در زمان نیاز به آنها. کود اولیه از آن هنگام کاشت گیاه جدید استفاده می شود تا ریشه های جدید به سرعت رشد کنند. پس از تأسیس ، می توان به گیاه کود بیشتری از نظر نیتروژن داد زیرا گیاه در حال حاضر روی رشد برگهای جدید متمرکز است. در زمان شکوفه به 10-52-10 برگردید و به آن فسفر دیگری بدهید.

خرید و فروش کود کامل
این پیشرفت ها در توسعه کود منجر به بهمن فرمولاسیون کودهای مختلفی شد و متخصصان باغبانی مشتاق خرید این ایده بودند. آنها شروع به توصیه کود مناسب برای هر نوع گیاه و در اوقات مختلف سال کردند. این توصیه ها هنوز هم در کتاب ها و وب سایت های امروزی رایج هستند و بسیار گیج کننده هستند.

چگونه کود 10-10-10 با کود 5-5-5 مقایسه می شود؟ کود کامل

این یک سوال بسیار متداول است. آیا باید از کود 10-10-10 یا 5-5-5 استفاده کنم؟ تفاوت در چیست؟ جواب ساده است. فرقی نمی کند که شما از آنها استفاده کنید زیرا آنها به همان میزان مواد مغذی را تهیه می کنند. به هر حال مهم است که از مقدار صحیح کود استفاده کنید.
هنگام برخورد با کود دو مورد مهم است: مقدار واقعی (وزن) و نسبت مواد مغذی.این نسبت مقدار نسبی هر ماده مغذی است. در دو مثال بالا مقدار مساوی از هر ماده مغذی وجود دارد و بنابراین نسبت برای هر دو ماده 1: 1: 1 است. در مقایسه ، مقدار NPK 10-10-10 دارای دو برابر بیشتر از فسفر یا پتاسیم و بنابراین نسبت آن 2: 1: 1 است.
کود 10-10-10 دارای 10٪ از هر ماده مغذی و 5-5-5 دارای 5٪ از هر ماده مغذی است بنابراین یک کیسه 10-10-10 حاوی دو برابر کود مشابه همان کیسه به اندازه 5-5- 5 10-10-10 تمرکز بیشتری دارد ، اما هر دو نسبت یکسانی دارند.
کدام یک برای باغ شما مناسب است؟
فرقی نمی کند که این نسبت ها با هم برابر باشند. اگر نیاز به مقادیر مساوی از N ، P و K را اضافه کنید ، یا یکی درست کار می کند. با این وجود ، شما باید دو برابر بیشتر از 5-5-5 استفاده کنید تا همان میزان مواد مغذی 10-10-10 فراهم شود.

مهمترین چیز در هنگام خرید کود ، خریدن نسبت صحیح است به گونه ای که مقدار نسبی صحیحی از مواد مغذی را بدست آورید. به طور کلی ، کود با تعداد بالاتر ارزان تر است.
بسیاری از کودهای مایع موجود در بازار بسیار رقیق و در محدوده 1-1-1 هستند و آنها همچنین برخی از گران ترین کودهایی هستند که می توانید خریداری کنید. از نقطه نظر قیمت ، همیشه یکی را که دارای اعداد بالاتر است خریداری کنید ، به شرط اینکه نسبت صحیحی داشته باشد.

نسبت صحیح ان پی کا برای گیاه من چیست؟ کود کامل

کود در حال حاضر در نسبت های مختلف ان پی کا موجود است و دانستن اینکه کدام یک را می توان استفاده کرد بسیار گیج کننده است. با شروع به درک کودها و گیاهان ، متوجه می شوید که جواب در واقع بسیار ساده است. این بسیار آموزنده است که به جزئیات بیشتر به سؤال بپردازیم.
یک میلیون وب سایت و هزاران کتاب به شما توصیه هایی برای کود ارائه می دهند. چمنزارها به یک فرمول نیاز دارند ، گوجه فرنگی به فرمی دیگر احتیاج دارد. فشار و چندساله دوباره متفاوت است. همه چیز بسیار گیج کننده می شود و این همه توصیه بد است.

روش استفاده کود 20 20 20
اظهارات مانند موارد زیر همیشه اشتباه است:
برای لاله ها از کود 5-10-5 استفاده کنید.
در چمن بهار و در پاییز 15-5-5 از چمن 34-10-10 استفاده کنید.
برای سبزیجات 5-7-3 استفاده کنید.
بگذارید حرف آخر را تکرار کنم – توصیه فوق همیشه اشتباه است . توصیه به چند دلیل اشتباه است.
لاله ها در واقع ممکن است به فسفر بیشتری احتیاج داشته باشند – عدد میانی – اما به همان احتمال ممکن است که این توصیه بر اساس اسطوره های قدیمی باشد و نه بر علم واقعی. در بهترین حالت این توصیه ها مبتنی بر تجزیه و تحلیل بافت های گیاهی است و نه بر میزان مواد مغذی موجود در خاک شما..
دلیل اصلی اشتباه توصیه های بالا این است که شما کود را به گیاهان اضافه نمی کنید . شما آن را به خاک اضافه می کنید. در ادامه بخوانید و این به زودی معنی خواهد داد.
کود لازم را به گیاهان اضافه نمی کنید:
به نظر می رسد این ایده که ما گیاه را از آنچه مورد نیاز آنها است تغذیه می کنیم حس کاملی دارد اما یک نکته مهم را نادیده می گیرد. گیاهان مواد غذایی خود را از خاک دریافت می کنند. کود لازم را به گیاهان نمی دهید ، آن را به خاک اضافه می کنید.
این یک مفهوم بسیار مهم است که به خوبی درک نشده است و بهتر است با یک مثال ساده توضیح داده شود. فرض کنید که خاک شما به طور طبیعی از نظر فسفر بسیار زیاد است.
کودهایی که در زمان پیوند استفاده می کنید ، یا برای لاله ها و یا برای شکوفا شدن بیشتر احتیاج به مقدار زیادی فسفر ندارید زیرا خاک شما در حال حاضر بیشتر از گیاهان شما می تواند استفاده کند. کودی که به باغ اضافه می کنید باید مکمل آن چیزی باشد که در خاک شما وجود ندارد.

اگر خاک شما از فسفر بالایی برخوردار است ، هر کودی که اضافه کنید – برای هر نوع گیاه – نباید فسفر داشته باشد زیرا شما در حال حاضر زیاد دارید.
گیاهان مواد مغذی مورد نیاز خود را از خاک جذب می کنند. اگر چمن به نیتروژن بیشتری احتیاج داشته باشد ، نسبت به گیاهانی که به نیتروژن کمتری نیاز دارند ، ازت بیشتری از خاک می گیرد. اگر گیاه آماده گل باشد و به فسفر بیشتری احتیاج داشته باشد ، فسفر بیشتری از خاک می گیرد.
تطبیق کود با آنچه گیاه نیاز دارد معنی ندارد. در عوض باید کود را با آنچه خاک لازم دارد مطابقت دهد. اگر خاک شما از نظر نیتروژن کم و فسفر زیاد است ، باید از هر نوع کودی 20-0-5 برای همه گیاهان استفاده کنید ، مهم نیست که چه نوع آنها هستند.

خرید و فروش کود کامل
نویسنده ای که یک کود 5-10-5 را برای لاله ها توصیه می کند ، هیچ شناختی در مورد خاک شما ندارد. بنابراین آنها نمی توانند توصیه های صحیحی از کود را برای خاک شما ارائه دهند.
این مثال را در نظر بگیرید. سالهاست که کودهای چمن معمولی که برای آمریکای شمالی توصیه می شود ، مواردی مانند 34-10-10 ، نیتروژن بالا و نسبتاً زیاد فسفر وپتاسیم بوده است.
طی سالها یاد گرفتیم که دو واقعیت را درک کنیم. اول اینکه ، بیشتر خاک باغ های شهری در آمریکای شمالی فسفر زیادی دارد – برای رشد علف ها دیگر نیازی به آن نیست. ثانیا ، فسفر اضافی باعث آلودگی رودخانه ها و دریاچه ها می شود.
بنابراین اکنون بسیاری از ایالت ها فسفر را در کودهای چمن ممنوع اعلام کرده اند. در انتاریو ، 2-3 سال پیش متوجه شدم که بسیاری از مارک ها اکنون فسفر را از کود چمن زنی حذف کرده اند.
اما مردم هنوز توصیه می کنند فسفر اضافی را برای لامپ های خود اضافه کنید! گنگ است. اگر خاک ما فسفر زیادی برای چمن داشته باشد ، فسفر زیادی نیز برای لامپها دارد. من بیش از 200 نوع مختلف لامپ بهاری رشد می کنم و هرگز فسفر اضافه نکردم – آنها رشد می کنند و به خوبی گل می دهند.
همه ما گیاهان و باغچه های خانگی خود را دوست داریم و می خواهیم همیشه بهترین کار را برای آنها انجام دهیم. اما در تلاش های ساده و بی تکلف ما برای دستیابی به مایل اضافی ، گاهی اوقات به ضرر بیشتری می رسیم تا سود. البته این همیشه غیر عمدی است اما نیمی از دانش می تواند یک چیز خطرناک باشد! به خصوص هنگامی که با چیزهای ظریف و با ارزش به اندازه گیاهانی که در خانه رشد می کنید سر و کار دارید.

کود 15-30-15 برای چه چیزی مناسب است؟ کود کامل

برای بسیاری از باغداران ، تغذیه چمن و باغچه در مورد چمدان کردن کیسه های سنگین کودهای کودکی از خانه محلی و مرکز باغ است. همچنین در مورد تصمیم گیری در مورد فرمول مناسب با نسبت های مناسب ازت ، فسفر و پتاسیم است.

اگرچه کمپوست ، مالچ ، کود و سایر مواد آلی حاوی بسیاری از این مواد مغذی هستند ، اما هنوز هم ممکن است نواقصی وجود داشته باشد. میزان تغذیه تکمیلی لازم به شرایط خاک و نیاز گیاه بستگی دارد. کودها مکمل هایی برای خاک سالم و زنده هستند که راه حلی برای تغذیه گیاهان نیست.

خواندن برچسب کود: کود کامل

لیبل های کود سه شماره را لیست می کنند. به عنوان مثال ، 15-30-15 مقدار مقادیر نیتروژن ، فسفر و پتاسیم یا ان پی کا را نشان می دهد. کودی را بر اساس نسبت این مواد مغذی به یکدیگر انتخاب کنید. به عنوان مثال ، کود 15-30-15 نسبت ان پی کا با 1: 2: 1 با یک قسمت ازت ، دو قسمت فسفر و یک قسمت پتاسیم دارد.

مناسب ترین کود کامل برای درخت

گیاهان گلدار با نسبت 15-30-15 رشد می کنند ، در حالی که یک کود معمولی چمن بسته به آزمایش خاک شما ممکن است از نسبت 10-1-1 استفاده کند. کودهایی با نسبت 1-1-1 همه منظوره در نظر گرفته می شوند.

معنی اعداد چیست: کود کامل

کلیه محصولات کود باید برخی اطلاعات یکنواخت را ارائه دهند تا مصرف کنندگان بتوانند محصولات را به راحتی مقایسه کنند. هر برچسب دارای سه عدد آشکار است ، معمولاً درست بالای نام یا زیر نام محصول. این سه عدد آنچه را ان پی کا کود نامیده می شود تشکیل می دهد نسبت سه ماده مغذی گیاه به ترتیب: ازت، فسفر وپتاسیم.

اعداد ان پی کا محصول درصد و وزن هر ماده مغذی را منعکس می کنند. به عنوان مثال، برچسب روی یک کیسه 12 پوندی از پنینگتون چمن کود 30-0-4 نشان می دهد که آن را شامل 34 درصد نیتروژن، 0 درصد فسفر و 4 درصد پتاسیم، علاوه بر سایر مواد مفید آن است.

این امر در شرایطی مفید خواهد بود که نتایج آزمایش خاک ، به جای کودهای خاص ، مقدار بیشتری از نیتروژن واقعی را توصیه کند. با ضرب 12 پوند در 0.34 ، خواهید دید که این کیف 12 پوند حاوی کمی بیشتر از 4 پوند ازت واقعی است.

چمنزارهای سرسبز با کودهای دارای نیتروژن بالا شکوفا می شوند.

چرا این سه؟

گیاهان نسبت به سایر مواد مغذی گیاه به مقادیر بیشتری ازت ، فسفر و پتاسیم احتیاج دارند. این سه مورد اغلب به عنوان ریز مغذی های اولیه نامیده می شوند ، جزء 17 ماده مغذی اساسی برای کل حیات گیاه هستند. عناصر دیگر ، مانند آهن ، برای زنده ماندن گیاهان بسیار مهم هستند ، اما گیاهان به مقادیر بسیار کمتری به آنها احتیاج دارند. بعلاوه گیاهان مختلف نیازهای متفاوتی دارند.

خرید کود کامل ارزان

گیاهان تمام مواد مغذی اصلی خود را به طور طبیعی از هوا و خاک به دست می آورند ، اما خاک به ویژه در چمنزارها و باغات پررونق از بین می رود. از آنجا که گیاهان از مقادیر بیشتری از ان پی کا استفاده می کنند ، این مواد مغذی نیاز به دوباره پر کردن مکرر دارند.

عوامل دیگر نیز وارد می شوند. نیتروژن آزادانه در خاک حرکت می کند ، بنابراین آب حاصل از باران های شدید یا آبیاری در فرآیندی به نام آبشویی ، نیتروژن را از بین می برد. محصولات کودی مواد مغذی مورد استفاده و گمشده را قدم می زنند تا چمنها و باغها تغذیه نشوند.

چگونهکود کامل بر گیاهان تأثیر می گذارد:

هر یک از سه ماده مغذی موجود در ان پی کا کار ویژه خود را برای انجام دادن دارد. نیتروژن باعث رشد شدید ، برگ و رنگ سبز غنی در چمنزارهای و گیاهان دیگر می شود. بدون داشتن نیتروژن کافی ، رشد کند می شود و چمنزارها و گیاهان کم رنگ می شوند. با داشتن نیتروژن بیش از حد ، گیاهان گلدار و میوه بار تلاش خود را برای رشد سبز انجام داده و شکوفه ها و میوه های خود را از بین می برند.

قیمت کود سه بیست

فسفر انرژی را بر رشد قوی ریشه و گل ها ، میوه ها و دانه ها متمرکز می کند ، در ضمن به گیاهان نیز کمک می کند تا از سایر مواد مغذی به طور مؤثر استفاده کنند. کمبود فسفر ، ریشه ها را ضعیف و گل ها و میوه های آن را کمبود می کند .

پتاسیم رشد کلی را تقویت می کند. به تنظیم ریشه و رشد بالا کمک می کند و گیاهان را سالم و متعادل نگه می دارد. این امر بر همه جنبه های بهزیستی چمن و باغ ، از تحمل سرما و خشکی تا بیماری و مقاومت در برابر آفات تأثیر می گذارد.